Split payment i nowa matryca VAT uchwalone

19 lipca 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzającą m.in. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności oraz nową matrycę stawek podatku VAT. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom obowiązkowy split payment zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 r., a nie od 1 września 2019 r.

Podzielona płatność

Przesunięcie terminu rozpoczęcia funkcjonowania obowiązkowego mechanizmu split payment zostało podyktowane koniecznością dostosowania się przez przedsiębiorców do wprowadzanych zmian. W pierwszej kolejności konieczność odprowadzania podatku VAT na osobne konto dotknie te podmioty, które prowadzą działalność w branżach szczególnie podatnych na wyłudzenia, które dotychczas objęte były odwrotnym obciążeniem lub odpowiedzialnością solidarną – sektor budowlany, dostawa elektroniki, paliwa, wyroby stalowe oraz złom czy też metale szlachetne. Stosowanie podzielonej płatności będzie obowiązkowe w przypadku faktur, których wartość przekroczy 15 tys. brutto i które będą dotyczyć towarów lub usług wskazanych w nowym załączniku nr 15.  Sankcją za brak zawarcia na fakturze sformułowania „mechanizm podzielonej płatności” lub brak zapłaty faktury w tym mechanizmie, wyniesie 30% podatku wykazanego na fakturze. Dodatkową sankcją będzie brak możliwości zaliczenia do kosztów wydatków opłaconych wbrew nowym przepisom z pominięciem mechanizmu split payment.

Dodatkowo, wprowadzono pewne ułatwienia w funkcjonowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tj:

  • Możliwe będzie opłacanie z rachunku VAT, poza podatkiem VAT oraz VATem z faktur otrzymanych od kontrahentów, także należności z tytułu podatków dochodowych, akcyzy, cła, VAT importowego oraz składek ZUS,
  • Dopuszczono stosowanie mechanizmu split payment dla zaliczek wpłacanych przed wystawieniem faktury,
  • Wprowadzono możliwość dokonywania jednym komunikatem przelewu płatności za więcej niż jedną fakturę.

Nowa matryca VAT

Od 1 kwietnia 2020 roku ma też zacząć w końcu obowiązywać nowa matryca VAT. Nowa matryca opiera się na następujących założeniach:

  • dotychczas obowiązująca klasyfikacja PKWiU 2008 ma zostać zastąpiona Nomenklaturą Scaloną w odniesieniu do towarów i PKWiU 2015 w odniesieniu do usług,
  • całe grupy towarów i usług mają być w miarę możliwości opodatkowane taką samą stawką,
  • w przypadku konieczności zmiany stawek, ma obowiązywać zasada równania w dół.

Zmiany stawek mają obowiązywać już od 1 listopada 2019 r. Od tego dnia będą również obowiązywać przepisy w zakresie Wiążącej Informacji Stawkowej, która ma umożliwić podatnikom uzyskanie wiążącej informacji odnośnie do stawki obowiązującej dla towarów lub usług.

KONTAKT

Elżbieta Lis Partner, Katowice

E: elzbieta.lis@pl.Andersen.com
T: +48 32 731 68 58
M: +48 664 948 038

Aleksandra Kalinowska Partner, Warszawa

E: aleksandra.kalinowska@pl.Andersen.com
T: +48 22 690 08 70
M: +48 724 440 693

Zarejestruj się, aby otrzymywać na bieżąco powiadomienia o zmianach w prawie i podatkach, o najistotniejszych nowościach z orzecznictwa oraz o wydarzeniach organizowanych przez Andersen w Polsce.

Aktualności